MENU
medyczne call center
  • Pracownia endoskopowa
EN DE

aldemed zielona góraPracownia endoskopowa

aldemed zielona góra aldemed zielona góra

W Pracowni endoskopowej ALDEMED na terenie Filii Zastal  wykonujemy gastroskopię, kolonoskopię.

Nasza pracownia dysponuje nowoczesnym sprzętem firmy PENTAX, o najlepszej jakości obrazowania w wersji HD. Istnieje możliwość archiwizacji przebiegu badania.

Pobierz ulotkę:

Nazwa pliku
Pobierz
Gastroskopia
PDF
Kolonoskopia
PDF

Jak się przygotować do badania oraz inne niezbędne dokumenty do wypełnienia znajdziecie Państwo w zakładce Dla pacjenta/druki do pobrania.

UWAGA! wyniki badania są wydawane przez lekarza, w miejscu ich wykonania, tj. w pracowni endoskopowej. Dlatego prosimy sprawdzić godziny przyjęcia lekarza, aby w tych godzinach odebrać wynik.


Kolonoskopia pozwala zbadać jelito grube poprzez wprowadzenie do odbytu giętkiego instrumentu w kształcie rury o grubości palca wskazującego (kolonoskopu). Kolonoskop wolno przesuwany jest do przodu przez odbytnicę, a następnie wzdłuż całego jelita grubego. W określonych przypadkach kolonoskop może być wprowadzony do końcowego odcinka jelita cienkiego.

Kolonoskopia jest jest jedną z najczęściej stosowanych i najważniejszych metod umożliwiających rozpoznanie ewentualnej choroby dolnego odcinka przewodu pokarmowego, pozwala na wykrycie zmian nowotworowych we wczesnym stadium.

Ryzyko badania jest niewielkie. Wykonuje się je rutynowo u bardzo wielu pacjentów - z reguły bez jakichkolwiek powikłań.

Podobnie, jak w przypadku gastroskopiii, lekarz widzi przebieg badania na ekranie monitora, więc uszkodzenia czy przebicia ściany jelita lub uszkodzenie zwieracza mięśnia odbytu zdarzają się rzadko.

Po zakończeniu badania mogą wystąpić przejściowe wzdęcia oraz bóle brzucha niewymagające zazwyczaj dodatkowego leczenia.


Gastroskopia pozwala stwierdzić obecność owrzodzeń, guzów i deformacji w badanym odcinku przewodu pokarmowego, uwidacznia zmiany naczyniowe oraz miejsce czynnego czy niedawno przebytego krwawienia.

Badanie nie jest bolesne, choć towarzyszą mu nieprzyjemne doznania, zwłaszcza odruchy wymiotne podczas wprowadzania instrumentu do przełyku. W celu zmniejszenia tych doznań, przed badaniem, znieczulimy miejscowo gardło.

Gastroskop jest wprowadzony przez jamę ustną i gardło do przełyku. Lekarz cały czas wzrokiem kontroluje przebieg badania (obraz jest widoczny na ekranie monitora), przesuwając gastroskop do żołądka i dwunastnicy.

W trakcie badania użyte mogą być dodatkowe instrumenty (np. szczypczyki do biobsji), umożliwiające bezbolesne pobranie próbek tkanki do badania. 

Badanie trwa średnio ok 10-15 minut.

Ryzyko badania gastroskopowego jest niewielkie. Wykonuje się je rutynowo u bardzo wielu pacjentów, z reguły bez jakichkolwiek powikłań.

Lekarz kontroluje przebieg badania wzrokiem, więc uszkodzenia i przebicia ściany przełyku, żołądka lub dwunastnicy zdarzają się sporadycznie. Krwawienia po pobraniu wycinka lub usunięciu polipów mogą wystąpić u pacjentów ze szczególnymi skłonnościami do krwawień. Dlatego, jeżeli wiesz, że masz obniżoną krzepliwość krwi, koniecznie zgłoś to lekarzowi.

Pojawiające się po badaniu trudności w połykaniu, lekka chrypka lub wzdęcia ustępują samoistnie po kilku godzinach.


Praca

Prowadzimy rekrutację

e-usługi w POZ

Jesteśmy Grantobiorcą w projekcie pn.: „Wdrożenie e-usług w placówkach POZ i ich integracja z systemem e-zdrowia” („e-usługi POZ”), finansowanym z Funduszy Europejskich.

Zobacz wszystkie aktualności


qwqqq

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatnosci X