MENU
medyczne call center
 • aldemed aktualności
EN DE

aldemed zielona góraWycinanie migdałka gardłowego i zabiegi towarzyszące:

Data publikacji: 2017-11-24

Nowy zabieg w ofercie naszego Szpitala:

Adenotomia i tonsillektomia – wycinanie migdałka gardłowego i zabiegi towarzyszące w trakcie jednego zabiegu!
 

Zabieg adenotomii:

Adenotomia to inaczej zabieg wycięcia migdałka gardłowego (tzw. „trzeciego migdałka”). Migdałek gardłowy to skupisko tkanki chłonnej, ulokowane w górnej części gardła na tyłach jamy nosowej (nad migdałkami podniebiennymi i podniebieniem miękkim; stąd nazwa – ,,trzeci migdał”). Stanowi część układu odpornościowego małych dzieci. Pełni funkcję fizjologicznej bariery ochronnej dla patogenów odpowiadających za infekcje, przedostające się przez jamę nosa. Po 7 r.ż. zanika, jednak do tego czasu stopniowo się rozrasta. Nadmierny rozrost migdałka powoduje, że zajmuje on nozdrza tylne i uciska ujścia trąbek słuchowych, co przyczynia się do licznych problemów laryngologicznych.

Wycięcie migdałka prowadzi do poprawy drożności nosa – przywrócenia prawidłowego oddychania oraz redukcji chrapania i obturacyjnego bezdechu sennego. Zabieg przywraca też prawidłową funkcję ucha – likwiduje ewentualny niedosłuch i stan zapalny ucha środkowego, odblokowując ujścia trąbek słuchowych. Ponadto, zmniejsza podatność na infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych.

Wskazania do zabiegu:

Do zabiegu kwalifikują się dzieci, które cierpią na przewlekłe (liczone w miesiącach) zapalenie gardła i zatok oraz w przypadku których zawiodło leczenie farmakologiczne.

Inne wskazania:

 • bezdech senny, chrapanie,
 • mowa nosowa,
 • wysiękowe zapalenie ucha środkowego,
 • wady zgryzu wynikające z oddychania przez usta,
 • zaburzenia morfologii i wyglądu twarzy – tzw. twarz adenoidalna,
 • powikłania sercowo-płucne związane z zaburzeniami wentylacji, wynikającymi z trudności przy oddychaniu przez nos

Przygotowanie do zabiegu:
Przed zabiegiem wykonywane są niezbędne badania laboratoryjne – morfologia i koagulogram.
Przebieg zabiegu:
Zabieg adenotomii trwa około 30-40 minut i jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym. Pacjent przez cały czas leży na wznak na stole operacyjnym. Do jego ust wkładany jest rozwieracz, dzięki któremu operowana okolica jest w pełni widoczna. Lekarz ocenia wielkość migdałka, uciskając szpatułką nasadę języka. Następnie wprowadza adenotom, dobrany wymiarami do części nosowej gardła. To specjalny przyrząd, dzięki któremu migdałek może zostać wycięty. Adenotom jest opierany o nozdrza tylne i przyciskany do stropu nosogardła, dzięki czemu uzyskuje łatwy dostęp do migdałka gardłowego. Po dokładnym namierzeniu dochodzi do ścięcia. Resztki migdałka są usuwane przy pomocy mniejszego adenotomu. Miejsce pozabiegowe uciska się przy pomocy tamponu i gazy przez 1-2 minuty.
 

Zabiegi towarzyszące
Usuwaniu ,,trzeciego migdałka” często towarzyszą inne zabiegi. U dzieci z bezdechem śródsennym i częstymi anginami praktykuje się tonsillektomię, czyli usunięcie migdałków podniebiennych. W sytuacjach przewlekłego, wysiękowego zapalenia ucha środkowego przeprowadza się natomiast drenaż ucha środkowego lub paracentezę.
Powikłania:
Według statystyk, bez powikłań jest przeprowadzonych aż 94% zabiegów. W niektórych sytuacjach może jednak dojść do:

 • krwawienia z loży pooperacyjnej,
 • przejściowych bólów gardła, chrypki wynikającej z intubacji dotchawiczej,
 • urazu podniebienia miękkiego, języczka, okolic ujścia gardłowego trąbek słuchowych,
 • bliznowatych zmian, zwężających część nosową gardła,
 • nudności, wymioty

Leczenie alternatywne
Nie istnieją metody leczenia alternatywnego, które gwarantują taką samą skuteczność działania jak metoda chirurgiczna. Element pomocy doraźnej stanowią aplikowane donosowo glikokortykosteroidy. Alergicy mogą korzystać z preparatów antyhistaminowych. Częściowe efekty przynosi też leczenie immunomodulujące oraz homeopatia.

W przypadku braku poważniejszych objawów, korzystna może być postawa wyczekująca. Z upływem lat tkanka limfatyczna migdałka ulega bowiem zanikowi.

Więcej informacji u Koordynatora Oddziału Pacjenta Komercyjnego: 603 158 590

 

Tunel pod torami otwarty!

Ułatwienia dla pacjentów Filii Zastal

BTL EMSELLA

Zapraszamy na zabiegi nieinwazyjnego leczenia nietrzymania moczu

Zobacz wszystkie aktualności


qwqqq

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatnosci X