MENU
medyczne call center
  • HSG - histerosalpinografia
EN DE

HSG - histerosalpinografia

aldemed filia zastal aldemed filia zastal

Histerosalpingografia (HSG) to badanie rentgenowskie macicy i jajowodów, które służy ocenie budowy i kształtu jamy macicy, drożności jajowodów oraz stanu błony śluzowej macicy. umożliwia także wykrycie zmian rozwojowych macicy, polipów, niedorozwoju macicy, guzów lub macicy, niewydolności szyjki macicy, niedrożności jajowodów czy gruźlicy narządu rodnego.

Przygotowanie do badania
Na badanie kieruje lekarz ginekolog. To on decyduje o rodzaju przygotowania. W razie potrzeby będzie on chciał wykonać dodatkowe usg narządu rodnego lub wymaz z pochwy.
• dzień przed badaniem można zjeść lekką kolację, a rano lekkie śniadanie (jeśli badanie będzie w godzinach popołudniowych) Z uwagi na możliwość podania środków znieczulających należy jednak pozostać przed zabiegiem do 6h na czczo.
• 20 minut przed badaniem można przyjąć środek rozkurczowy w czopku
• lekarz pyta o datę ostatniej miesiączki i czy nie masz uczulenia na środek cieniujący

Wskazania do wykonania HSG
• diagnostyka przyczyn niepłodności;
• podejrzenie niedrożności jajowodów;
• podejrzenie zmian patologicznych w jamie macicy
• obserwacja skuteczności leczenia niedrożności jajowodów.
Ponieważ podczas histerosalpingografii wykorzystuje się promienie RTG, badanie wykonuje się tylko w pierwszej połowie cyklu menstruacyjnego, przed owulacją, ale po zakończeniu krwawienia (do 13 dnia cyklu).

Przebieg badania HSG:
Badanie trwa około 10-15 minut. Pacjentka leży jak podczas zwykłego badania ginekologicznego, ma wprowadzony wziernik, który rozsuwając ściany pochwy uwidacznia szyjkę macicy.
Do pochwy zakłada się wziernik, a następnie do szyjki macicy wprowadza się cewnik, przez który wstrzykuje się widoczny podczas prześwietlenia kontrast. Zazwyczaj wykonywane są dwa - trzy zdjęcia rentgenowskie lub nagrywany jest film dokumentujący przebieg badania.
Swobodne przedostanie się kontrastu do jamy brzusznej świadczy o drożności jajowodów, a wszelkie zaburzenia jego przepływu mogą wskazywać na nieprawidłowości. W celu dalszej diagnostyki i leczenia lekarz może zaproponować wykonanie histeroskopii lub laparoskopii...
Dla niektórych kobiet badanie jest nieprzyjemne. Dlatego niekiedy HSG wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie nie jest jednak konieczne, a niemiłe dolegliwości można złagodzić stosując przed badaniem i w jego trakcie leki przeciwbólowe. Choć HSG jest badaniem inwazyjnym to ryzyko powikłań, do których należą reakcja alergiczna na środek kontrastujący, infekcje pochwy i zapalenie przydatków, jest niewielkie.
 


Praca

Prowadzimy rekrutację

e-usługi w POZ

Jesteśmy Grantobiorcą w projekcie pn.: „Wdrożenie e-usług w placówkach POZ i ich integracja z systemem e-zdrowia” („e-usługi POZ”), finansowanym z Funduszy Europejskich.

Zobacz wszystkie aktualności


qwqqq

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatnosci X