MENU
medyczne call center
  • Jaskra
EN DE

aldemed zielona góraJaskra

Jaskra jest grupą chorób oczu, w wyniku których uszkodzony zostaje nerw wzrokowy, zazwyczaj w efekcie wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego (IOP). Nieleczona, może prowadzić do uszkodzenia wzroku, a nawet całkowitej ślepoty. W jej przebiegu zmiany chorobowe nie dotykają zazwyczaj obu gałek ocznych równocześnie, a objawy nasilają się z upływem czasu.
Jaskra została nazwana "cichym złodziejem" widzenia, ponieważ przez lata może rozwijać się bezobjawowo, nawet do momentu, w którym osiągnęła już zaawansowane stadium. Jeżeli diagnoza jest postawiona wystarczająco wcześnie, leczenie może zapobiec dalszemu uszkodzeniu widzenia.
Jaskra dzieli się na dwie kategorie. Około 80% chorych ma jaskrę z szerokim kątem przesączania. W tej postaci jaskry ciecz wodnista z trudnością wydostaje się na zewnątrz przez zmienione chorobowo elementy kąta przesączania. Ciśnienie w oku podnosi się stopniowo, ale powoli - często latami. Ta postać jaskry jest bezbolesna i nie daje żadnych objawów - aż do momentu prawie całkowitego zniszczenia nerwu wzrokowego.
Rzadsza forma, tzw.  zamykający się kąt przesączania (znany także jako jaskra ostrego lub wąskiego kąta). W przypadku wąskiego, zamykającego się kąta przesączania (około 20% chorych), droga odpływu cieczy wodnistej na zewnątrz może być zablokowana nagle, zwykle przez tęczówkę, wskutek rozszerzenia się źrenicy. Ciśnienie w oku gwałtownie wzrasta, chory odczuwa silne bóle głowy i oka, któremu towarzyszą zamglenia widzenia.


W zależności od rodzaju jaskry, lekarz okulista jako najlepszą opcję terapii może zaproponować kilka wariantów leczenia: zastosowanie kropli do oczu, laserowe usunięcie bądź operację. Zabiegi są wykonywane w znieczuleniu miejscowym i niezależnie od tego, która forma leczenia zostanie zaproponowana przez lekarza, cel będzie taki sam: zmniejszenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, będącego przyczyną jaskry, przy zachowaniu widzenia w oku, w najbardziej bezbolesny i bezpieczny sposób.


Operacyjne metody leczenia jaskry:
Trabekulektomia
To jedna z chirurgicznych metod leczenia jaskry. Istotą operacji jest ułatwienie odpływu płynu wytworzonego w oku poprzez wytworzenie przetoki. Trabekulektomia polega na wycięciu części utkania beleczkowego i wytworzeniem w okresie pooperacyjnym pęcherzyka filtracyjnego charakteryzującego się niewielkim uniesieniem na gałce ocznej pod powieką górną.
Operacje z zastosowaniem implantów
Najbardziej innowacyjnym typem operacji przeciwjaskrowych są operacje z zastosowaniem micro – stentów wytwarzających nowe drogi komunikujące komorę przednią z przestrzenią podspojówkową lub kanałem Schlemma, ułatwiając w ten sposób odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej, w celu normalizacji ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Wskazaniem do operacji jest brak możliwości osiągnięcia obniżenia ciśnienia w inny sposób, np. stosując krople. O zakwalifikowaniu do zabiegu decyduje lekarz prowadzący pacjenta z jaskrą.
 

Metody laserowe:
Irydotomia laserem YAG
Polega na wytworzeniu w tęczówce otworu, który umożliwia swobodny przepływ cieczy wodnistej w oku z komory tylnej do przedniej, zapobiega ostremu zamknięciu kąta w jaskrze wąskiego kąta.
Wskazania do zabiegu:

  • profilaktyka jaskry wąskiego kąta w drugim oku
  • u pacjentów z wąskim kątem, u których wystąpił ostry atak jaskry (wg. wskazań indywidualnych)
  • w jaskrze przewlekłej wąskiego kąta

SLT

Selektywna laserowa trabekuloplastyka, polegająca na poprawie przepływu cieczy wodnistej, poprzez działanie lasera na komórki barwinkowe w komórkach trabekulum. Nowoczesna metoda w terapii jaskry otwartego kąta. 


Praca

Prowadzimy rekrutację

Praca

Zapraszamy do pracy pielęgniarki/pielęgniarzy

Zobacz wszystkie aktualności


qwqqq

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatnosci X