MENU
medyczne call center
  • Jaskra
EN DE

aldemed zielona góraJaskra

Jaskra jest grupą chorób oczu, w wyniku których uszkodzony zostaje nerw wzrokowy, zazwyczaj w efekcie wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego (IOP). Nieleczona, może prowadzić do uszkodzenia wzroku, a nawet całkowitej ślepoty. W jej przebiegu zmiany chorobowe nie dotykają zazwyczaj obu gałek ocznych równocześnie, a objawy nasilają się z upływem czasu.
Jaskra została nazwana "cichym złodziejem" widzenia, ponieważ przez lata może rozwijać się bezobjawowo, nawet do momentu, w którym osiągnęła już zaawansowane stadium. Jeżeli diagnoza jest postawiona wystarczająco wcześnie, leczenie może zapobiec dalszemu uszkodzeniu widzenia.
Jaskra dzieli się na dwie kategorie. Około 80% chorych ma jaskrę z szerokim kątem przesączania. W tej postaci jaskry ciecz wodnista z trudnością wydostaje się na zewnątrz przez zmienione chorobowo elementy kąta przesączania. Ciśnienie w oku podnosi się stopniowo, ale powoli - często latami. Ta postać jaskry jest bezbolesna i nie daje żadnych objawów - aż do momentu prawie całkowitego zniszczenia nerwu wzrokowego.
Rzadsza forma, tzw.  zamykający się kąt przesączania (znany także jako jaskra ostrego lub wąskiego kąta). W przypadku wąskiego, zamykającego się kąta przesączania (około 20% chorych), droga odpływu cieczy wodnistej na zewnątrz może być zablokowana nagle, zwykle przez tęczówkę, wskutek rozszerzenia się źrenicy. Ciśnienie w oku gwałtownie wzrasta, chory odczuwa silne bóle głowy i oka, któremu towarzyszą zamglenia widzenia.


W zależności od rodzaju jaskry, lekarz okulista jako najlepszą opcję terapii może zaproponować kilka wariantów leczenia: zastosowanie kropli do oczu, laserowe usunięcie bądź operację. Zabiegi są wykonywane w znieczuleniu miejscowym i niezależnie od tego, która forma leczenia zostanie zaproponowana przez lekarza, cel będzie taki sam: zmniejszenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, będącego przyczyną jaskry, przy zachowaniu widzenia w oku, w najbardziej bezbolesny i bezpieczny sposób.


Operacyjne metody leczenia jaskry:
Trabekulektomia
To jedna z chirurgicznych metod leczenia jaskry. Istotą operacji jest ułatwienie odpływu płynu wytworzonego w oku poprzez wytworzenie przetoki. Trabekulektomia polega na wycięciu części utkania beleczkowego i wytworzeniem w okresie pooperacyjnym pęcherzyka filtracyjnego charakteryzującego się niewielkim uniesieniem na gałce ocznej pod powieką górną.
Operacje z zastosowaniem implantów
Najbardziej innowacyjnym typem operacji przeciwjaskrowych są operacje z zastosowaniem micro – stentów wytwarzających nowe drogi komunikujące komorę przednią z przestrzenią podspojówkową lub kanałem Schlemma, ułatwiając w ten sposób odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej, w celu normalizacji ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Wskazaniem do operacji jest brak możliwości osiągnięcia obniżenia ciśnienia w inny sposób, np. stosując krople. O zakwalifikowaniu do zabiegu decyduje lekarz prowadzący pacjenta z jaskrą.
 

Metody laserowe:
Irydotomia laserem YAG
Polega na wytworzeniu w tęczówce otworu, który umożliwia swobodny przepływ cieczy wodnistej w oku z komory tylnej do przedniej, zapobiega ostremu zamknięciu kąta w jaskrze wąskiego kąta.
Wskazania do zabiegu:

  • profilaktyka jaskry wąskiego kąta w drugim oku
  • u pacjentów z wąskim kątem, u których wystąpił ostry atak jaskry (wg. wskazań indywidualnych)
  • w jaskrze przewlekłej wąskiego kąta

SLT

Selektywna laserowa trabekuloplastyka, polegająca na poprawie przepływu cieczy wodnistej, poprzez działanie lasera na komórki barwinkowe w komórkach trabekulum. Nowoczesna metoda w terapii jaskry otwartego kąta. 


Leczymy migrenę przewlekłą botoxem!

 Zapraszamy na zabiegi

Leczenie nadpotliwości

 dr Tatiana Wełyczko zaprasza na zabiegi

Zobacz wszystkie aktualności


qwqqq

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatnosci X