MENU
medyczne call center
  • Iniekcje doszklistkowe
EN DE

aldemed zielona góraIniekcje doszklistkowe

AMD - ZWYRODNIENIE PLAMKI ŻÓŁTEJ
Przewlekła, postępująca choroba oczu, występująca u osób po 50 roku życia. W wyniku tej choroby dochodzi do uszkodzenia siatkówki szczególnie jej części centralnej – plamki żółtej, co prowadzi do pogorszenia, ubytków, a niejednokrotnie całkowitej utraty widzenia centralnego, a w konsekwencji do ślepoty.
Do typowych objawów zwyrodnienia plamki żółtej należą: widzenie prostych linii jako linii falistych lub zniekształconych i postępujące trudności w czytaniu. Choroba postępuje w różnym tempie i może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Degeneracja plamki żółtej jest główną przyczyną utraty wzroku u ludzi powyżej 50 roku życia.

Istnieją dwie postaci zwyrodnienia plamki żółtej: tak zwana sucha i wysiękowa (mokra)

AMD suche występuje u ok. 80-90% chorych. Polega ona na pojawianiu się w warstwie podsiatkówkowej oka złogów (druzów), które pogarszają ostrość widzenia. Ta odmiana rozwija się wolniej i powoduje mniejsze uszkodzenia. Suche AMD można próbować leczyć stosując leki poprawiające ukrwienie, a także bogatą w owoce i warzywa dietę oraz obniżając poziom cholesterolu.

AMD wysiękowe tzw. postać mokra jest bardziej niebezpieczna ponieważ w jej przebiegu dochodzi do nieprawidłowej angiogenezy. Nieprawidłowe naczynia krwionośne przerastają siatkówkę i uszkadzają komórki, wytwarzają się blizny, co prowadzi do dalszych uszkodzeń. Pogorszenie wzroku w tym przypadku następuje bardzo szybko, nawet w ciągu kilku miesięcy. Widziany obraz jest zniekształcony, przed oczami pojawiają się ciemne plamy „mroczki”. Nieleczone, prowadzi do całkowitej utraty widzenia centralnego w dziewięciu przypadkach na dziesięć. Może dotknąć ludzi młodych.
Ponieważ uważa się, że neowaskularyzacja naczyniówkowa (CNV) odgrywa główną rolę w rozwoju choroby i jest ona stymulowana przez VEGF (czynnika wzrostu śródbłonka naczyń) sposoby leczenia nakierowane są na przeciwdziałanie angiogenezie.
 

INIEKCJE DOSZKLISTKOWE
Zabieg podania leku przeprowadzany jest na sali operacyjnej w warunkach pełnej aseptyki. Po rozszerzeniu źrenicy i znieczuleniu gałki ocznej lek jest wstrzykiwany do ciała szklistego. Po ok. 1 godzinie od podania leku pacjent może udać się do domu.

LUCENTIS i EYLEA to najnowsze leki stosowane w okulistyce, w formie wewnątrzgałkowych iniekcji anty-VEGF (hamujących działanie czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego) do leczenia wysiękowej postaci AMD. Lek w pełni przenika przez wszystkie warstwy siatkówki, docierając w ten sposób do tkanki docelowej. Jest bardzo szybko przyswajany przez organizm, a jego działanie polega na blokowaniu czynnika stymulującego organizm do produkcji nieprawidłowych naczyń.
Lek jest podawany bezpośrednio do oka (doszklistkowo). Leczenie to kilka zastrzyków, które podawane są w określonych odstępach czasowych. O ilości i częstotliwości iniekcji doszklistkowych decyduje lekarz po badaniu i wykonaniu takich badań jak: oraz OCT i AF.
LUCENTIS i EYLEA to najnowsze leki dopuszczone przez Komisję Europejską do obrotu na terytorium Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, do leczenia wysiękowej postaci AMD.


Leczymy migrenę przewlekłą botoxem!

 Zapraszamy na zabiegi

Leczenie nadpotliwości

 dr Tatiana Wełyczko zaprasza na zabiegi

Zobacz wszystkie aktualności


qwqqq

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatnosci X