MENU
medyczne call center
  • Iniekcje doszklistkowe
EN DE

aldemed zielona góraIniekcje doszklistkowe

AMD - ZWYRODNIENIE PLAMKI ŻÓŁTEJ
Przewlekła, postępująca choroba oczu, występująca u osób po 50 roku życia. W wyniku tej choroby dochodzi do uszkodzenia siatkówki szczególnie jej części centralnej – plamki żółtej, co prowadzi do pogorszenia, ubytków, a niejednokrotnie całkowitej utraty widzenia centralnego, a w konsekwencji do ślepoty.
Do typowych objawów zwyrodnienia plamki żółtej należą: widzenie prostych linii jako linii falistych lub zniekształconych i postępujące trudności w czytaniu. Choroba postępuje w różnym tempie i może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Degeneracja plamki żółtej jest główną przyczyną utraty wzroku u ludzi powyżej 50 roku życia.

Istnieją dwie postaci zwyrodnienia plamki żółtej: tak zwana sucha i wysiękowa (mokra)

AMD suche występuje u ok. 80-90% chorych. Polega ona na pojawianiu się w warstwie podsiatkówkowej oka złogów (druzów), które pogarszają ostrość widzenia. Ta odmiana rozwija się wolniej i powoduje mniejsze uszkodzenia. Suche AMD można próbować leczyć stosując leki poprawiające ukrwienie, a także bogatą w owoce i warzywa dietę oraz obniżając poziom cholesterolu.

AMD wysiękowe tzw. postać mokra jest bardziej niebezpieczna ponieważ w jej przebiegu dochodzi do nieprawidłowej angiogenezy. Nieprawidłowe naczynia krwionośne przerastają siatkówkę i uszkadzają komórki, wytwarzają się blizny, co prowadzi do dalszych uszkodzeń. Pogorszenie wzroku w tym przypadku następuje bardzo szybko, nawet w ciągu kilku miesięcy. Widziany obraz jest zniekształcony, przed oczami pojawiają się ciemne plamy „mroczki”. Nieleczone, prowadzi do całkowitej utraty widzenia centralnego w dziewięciu przypadkach na dziesięć. Może dotknąć ludzi młodych.
Ponieważ uważa się, że neowaskularyzacja naczyniówkowa (CNV) odgrywa główną rolę w rozwoju choroby i jest ona stymulowana przez VEGF (czynnika wzrostu śródbłonka naczyń) sposoby leczenia nakierowane są na przeciwdziałanie angiogenezie.
 

INIEKCJE DOSZKLISTKOWE
Zabieg podania leku przeprowadzany jest na sali operacyjnej w warunkach pełnej aseptyki. Po rozszerzeniu źrenicy i znieczuleniu gałki ocznej lek jest wstrzykiwany do ciała szklistego. Po ok. 1 godzinie od podania leku pacjent może udać się do domu.

LUCENTIS i EYLEA to najnowsze leki stosowane w okulistyce, w formie wewnątrzgałkowych iniekcji anty-VEGF (hamujących działanie czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego) do leczenia wysiękowej postaci AMD. Lek w pełni przenika przez wszystkie warstwy siatkówki, docierając w ten sposób do tkanki docelowej. Jest bardzo szybko przyswajany przez organizm, a jego działanie polega na blokowaniu czynnika stymulującego organizm do produkcji nieprawidłowych naczyń.
Lek jest podawany bezpośrednio do oka (doszklistkowo). Leczenie to kilka zastrzyków, które podawane są w określonych odstępach czasowych. O ilości i częstotliwości iniekcji doszklistkowych decyduje lekarz po badaniu i wykonaniu takich badań jak: oraz OCT i AF.
LUCENTIS i EYLEA to najnowsze leki dopuszczone przez Komisję Europejską do obrotu na terytorium Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, do leczenia wysiękowej postaci AMD.


Praca

Prowadzimy rekrutację

e-usługi w POZ

Jesteśmy Grantobiorcą w projekcie pn.: „Wdrożenie e-usług w placówkach POZ i ich integracja z systemem e-zdrowia” („e-usługi POZ”), finansowanym z Funduszy Europejskich.

Zobacz wszystkie aktualności


qwqqq

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatnosci X