MENU
medyczne call center
  • Diagnostyka - Tympanometria
EN DE

aldemed zielona góraDiagnostyka - Tympanometria

aldemed zielona góra aldemed zielona góra

Tympanometria to badanie specjalistyczne z zakresu laryngologii, którego celem jest zbadanie impedancji akustycznej ucha (elastyczność błony bębenkowej). W trakcie badania utrwalane są wahania błony bębenkowej podczas zmian ciśnienia w przewodzie słuchowym. Jakość odbitej fali dźwiękowej jest informacją o kondycji ucha środkowego i wewnętrznego. Badanie tympanometryczne umożliwia rozpoznanie wielu patologii ucha środkowego oraz wewnętrznego znacznie szybciej od innych badań.

Wskazania do wykonania tympanometrii:
• Podejrzenie niedowładu mięśnia twarzowego
• Podejrzenie niedosłuchu przewodzeniowego (obejmuje ucho środkowe i zewnętrzne) lub odbiorczego (dotyczy tej części ucha, która odbiera dźwięki).

Tympanometria wykorzystywana jest również w pediatrii jako istotne badanie diagnostyczne mogące potwierdzić lub zaprzeczyć takim schorzeniom jak:

• Perforacja błony bębenkowej
• Zapalenie ucha środkowego
• Zaburzeniom trąbki słuchowej

Przygotowanie do badania:

Badanie tympanometryczne jest badaniem bezinwazyjnym, bezbolesnym, nie wymagającym żadnych przygotowań ze strony pacjenta, niemniej jednak ważne jest, aby pacjent miał czyste uszy a w przewodzie słuchowym nie było nadmiaru woskowiny.

Przebieg badania:

Badanie trwa kilkanaście minut. Do kanału słuchowego wprowadza się sondę pomiarową, która pozwala zmienić ciśnienie w zakresie od -400 do + 400 mm słupa wody. Do przewodu słuchowego lekarz wkłada zatyczkę, do której dochodzą przewody z aparatu tympanometrycznego. Zmiany ciśnienia powodują wychylenia błony bębenkowej rejestrowane przez tympanometr a następnie są obrazowane w postaci wykresów. Ostateczny wynik podaje się w formie opisu. Podczas badania nie powinno się mówić ani przełykać, ponieważ musi być zachowana szczelność przewodu słuchowego. Badanie jest bezbolensne, można jedynie odczuwać dyskomfort związany ze zmianami ciśnienia w przewodzie słuchowym i głośnością podawanego dźwięku.

Badanie tympanometryczne wykonujemy w naszej Siedzibie Głównej przy al. Niepodległości 1.

Zapraszamy!


BTL EMSELLA

Zapraszamy na zabiegi nieinwazyjnego leczenia nietrzymania moczu

Dofinansowanie zakupu urządzeń informatycznych i oprogramowania w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej

Dotacja na informatyzację POZ

Zobacz wszystkie aktualności


qwqqq

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatnosci X