MENU
medyczne call center
  • Diagnostyka - Tympanometria
EN DE

aldemed zielona góraDiagnostyka - Tympanometria

aldemed zielona góra aldemed zielona góra

Tympanometria to badanie specjalistyczne z zakresu laryngologii, którego celem jest zbadanie impedancji akustycznej ucha (elastyczność błony bębenkowej). W trakcie badania utrwalane są wahania błony bębenkowej podczas zmian ciśnienia w przewodzie słuchowym. Jakość odbitej fali dźwiękowej jest informacją o kondycji ucha środkowego i wewnętrznego. Badanie tympanometryczne umożliwia rozpoznanie wielu patologii ucha środkowego oraz wewnętrznego znacznie szybciej od innych badań.

Wskazania do wykonania tympanometrii:
• Podejrzenie niedowładu mięśnia twarzowego
• Podejrzenie niedosłuchu przewodzeniowego (obejmuje ucho środkowe i zewnętrzne) lub odbiorczego (dotyczy tej części ucha, która odbiera dźwięki).

Tympanometria wykorzystywana jest również w pediatrii jako istotne badanie diagnostyczne mogące potwierdzić lub zaprzeczyć takim schorzeniom jak:

• Perforacja błony bębenkowej
• Zapalenie ucha środkowego
• Zaburzeniom trąbki słuchowej

Przygotowanie do badania:

Badanie tympanometryczne jest badaniem bezinwazyjnym, bezbolesnym, nie wymagającym żadnych przygotowań ze strony pacjenta, niemniej jednak ważne jest, aby pacjent miał czyste uszy a w przewodzie słuchowym nie było nadmiaru woskowiny.

Przebieg badania:

Badanie trwa kilkanaście minut. Do kanału słuchowego wprowadza się sondę pomiarową, która pozwala zmienić ciśnienie w zakresie od -400 do + 400 mm słupa wody. Do przewodu słuchowego lekarz wkłada zatyczkę, do której dochodzą przewody z aparatu tympanometrycznego. Zmiany ciśnienia powodują wychylenia błony bębenkowej rejestrowane przez tympanometr a następnie są obrazowane w postaci wykresów. Ostateczny wynik podaje się w formie opisu. Podczas badania nie powinno się mówić ani przełykać, ponieważ musi być zachowana szczelność przewodu słuchowego. Badanie jest bezbolensne, można jedynie odczuwać dyskomfort związany ze zmianami ciśnienia w przewodzie słuchowym i głośnością podawanego dźwięku.

Badanie tympanometryczne wykonujemy w naszej Siedzibie Głównej przy al. Niepodległości 1.

Zapraszamy!


Tunel pod torami otwarty!

Ułatwienia dla pacjentów Filii Zastal

BTL EMSELLA

Zapraszamy na zabiegi nieinwazyjnego leczenia nietrzymania moczu

Zobacz wszystkie aktualności


qwqqq

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatnosci X