ul. Towarowa 20 65-114 Zielona Góra
rejestracja: 68 353 06 81 pn - pt 7:00 - 20:00
Mikrodiscektomia

Mikrodiscektomia

Mikrodiscektomia, znana również jako mikrodekompresja, jest jedną z najczęstszych minimalnie inwazyjnych procedur chirurgii kręgosłupa. Głównym celem mikrodiscektomii jest odbarczenie ucisku na korzeń nerwowy, aby złagodzić ból pleców.

Tradycyjnie discektomia jest wykonywana przy użyciu otwartej techniki. Twój chirurg wykonuje stosunkowo duże nacięcie, w tym wycina niektóre z mięśni przykręgosłupowych, aby mógł zobaczyć Twój kręgosłup. Technika ta jest skuteczna, może powodować znaczne uszkodzenia mięśni, a powrót do zdrowia jest zwykle bolesny i powolny.

Mikrodiscektomia ma ten sam cel, co otwarte disecktomia - usunięcie część dysku międzykręgowego, który wywiera nacisk na nerwy i powoduje ból.

Jednakże, podobnie jak w innych minimalnie inwazyjnych procedurach, chirurdzy używają specjalnych narzędzi i narzędzi do wizualizacji, które pozwalają im wykonywać bardzo małe nacięcia w celu zmniejszenia urazów mięśni pleców. Rezultatem może być szybsze, mniej bolesne wyleczenie

Kiedy używana jest mikrodiscektomia?

Mikrodiscektomię zwykle wykonuje się z 2 powodów:

Fragment dysku międzykręgowego od4erwał się od dysku i naciska na nerwy rdzeniowe lub rdzeń kręgowy.
Dysk może być w dalszym ciągu nienaruszony, ale jego część może być wybrzuszona lub stercząca i naciska na nerwy rdzeniowe lub rdzeń kręgowy tzw. bulging.

Jak wykonuje się mikrodiscektomię?

Mikrodiscektomie można wykonywać przy użyciu 3 głównych technik:

Mini-open: Jest to podobne do otwartej discektomii, ale twój chirurg używa mikroskopu śródoperacyjnego do oglądania kręgosłupa przez mniejsze nacięcia. Do operacji używa się specjalnych mikronarzędzi.

Endoskopowy: polega na wstawieniu przez rurkę malutkiej kamery wideo (zwanej endoskopem), aby umożliwić chirurgowi zobaczenie kręgosłupa i usunięcie materiału dysku za pomocą zminiaturyzowanych instrumentów.

W przypadku zabiegu zwykle wykonuje się znieczulenie ogólne, a podczas zabiegu pacjent układa się na brzuchu. Korzystając z jednej z powyższych metod, chirurg usuwa część dysku, która naciska na nerw lub rdzeń kręgowy.

Podczas zabiegu chirurg będzie zwracał szczególną uwagę na korzenie nerwowe i sprawdzi obszary wokół dysku, aby upewnić się, że nie ma innych dodatkowych fragmentów dysku, które należy usunąć. Zwykle usuwa się tylko niewielką część dysku - chirurdzy rzadko usuwają większość lub całe jądro miażdżyste (dysk).

Większość mikrodiscektomii zajmuje około godziny.

Ryzyko mikrodyspektomii
Oprócz typowych zagrożeń związanych z zabiegiem chirurgicznym, w tym zakażeniem i utratą krwi, istnieją inne możliwe powikłania związane z mikrodiscektomią:

Twój ból może wrócić.
Twój dysk może ponownie wypaść do kanału kręgowego.
Nie wszystkie części dysku mogły zostać usunięte podczas zabiegu.
Twój rdzeń kręgowy, nerwy i naczynia krwionośne mogą doznać obrażeń.

Dobrą wiadomością jest to, że wielu pacjentów odczuwa znaczną ulgę w bólu po mikrodiscektomii i może szybko powrócić do normalnego życia, na ogół w czasie krótszym niż 4 tygodnie. Twój lekarz poinformuje cię, jak szybko możesz wrócić do ćwiczeń i innych codziennych czynności.

Udana mikrodescektomia powinna osiągnąć to, co osiąga tradycyjna otwarta discektomia, ale z szybszym, mniej bolesnym powrotem do zdrowia.


Jaki ból odczuwasz?

ból w palcach dłoni ból w stopach ból w łokciu bóle głowy bóle kręgosłupa odrętwienie rąk
ul. Towarowa 20, 65-114 Zielona Góra NIP: 973-102-52-78 REGON: 363377516 rejestracja: 68 353 06 81, pn - pt 7:00 - 20:00
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X