ul. Towarowa 20 65-114 Zielona Góra
rejestracja: 68 353 06 81 pn - pt 7:00 - 20:00
Leczenie dyskopatii

Leczenie dyskopatii

Selektywny blok korzeni nerwów (SBKN) jest wykorzystywany przede wszystkim do diagnozowania źródła bólu korzeni nerwów, do terapeutycznego łagodzenia bólu krzyża i / lub bólu kończyn dolnych.

Kiedy korzeń nerwowy zostanie uciśnięty, może to wywołać ból pleców lub ból promieniujący do nóg. Czasami badanie obrazowania (np. MRI) może nie pokazywać wyraźnie, który nerw powoduje ból, a wykonywanie jest wstrzyknięcie SBKN, aby pomóc w wyizolowaniu źródła bólu. Oprócz funkcji diagnostycznej, ten rodzaj ostrzyknięcia może być stosowany jako leczenie odległej przepukliny dysku (dysk, który pęka poza kanałem kręgowym).

Selektywny blok korzeni nerwów (SBKN) służy do diagnostyki i leczenia bólu pleców

W SBKN lek podawany jest w miejscu z którego wychodzi z otworu (otwór między trzonami łukami kręgowymi kręgowymi). Wstrzyknięcie wykonuje się zarówno ze steroidem (lekiem przeciwzapalnym) jak i lignokainą (środek znieczulający). Skopia RTG służy do zapewnienia precyzyjnego podania leku do właściwej lokalizacji. Jeśli ból pacjenta ustąpi po wstrzyknięciu, można wywnioskować, że genratorem bólu pleców jest specyficznym korzeniem nerwowy, który właśnie został wstrzyknięty. Po wstrzyknięciu steryd pomaga również zmniejszyć stan zapalny wokół korzenia nerwu.

Chociaż nie ma ostatecznych badań dyktujących częstotliwość SBKN, ogólnie uważa się za rozsądne ograniczenie SBKN do trzech razy na rok.

Technicznie, zastrzyki SBKN są trudniejsze do wykonania niż znieczulenia zewnątrzoponowe steroidów i powinny być wykonywane przez doświadczonych lekarzy. Ostrzyknięcie wykonuje się poza kanałem kręgowym a więc nie ma ryzyka wycieku płynu mózgowo rdzeniowego. Wstrzyknięcie jest tuż obok korzenia nerwu co czasami może powodować pogorszenie bólu.


Jaki ból odczuwasz?

ból w palcach dłoni ból w stopach ból w łokciu bóle głowy bóle kręgosłupa odrętwienie rąk
ul. Towarowa 20, 65-114 Zielona Góra NIP: 973-102-52-78 REGON: 363377516 rejestracja: 68 353 06 81, pn - pt 7:00 - 20:00
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X