ul. Towarowa 20 65-114 Zielona Góra
rejestracja: 68 353 06 81 pn - pt 7:00 - 20:00
Minimalnie inwazyjna metoda leczenia dyskopatii kręgosłupa - DISC-FX

Minimalnie inwazyjna metoda leczenia dyskopatii kręgosłupa - DISC-FX

Anatomia zdrowego dysku, a dysku z przepukliną
Kręgosłup składa z szeregu kości zwanych kręgami. Między tymi kręgami znajdują się dyski, zbudowane z zewnętrznej warstwy tzw. pierścienia włóknistego oraz wypełniającego jego środek żelu – jądra miażdżystego. Jeśli pierścień dysku zostanie uszkodzony na skutek urazu lub osłabiony w procesie starzenia, część zewnętrzna warstwy może ulec naciskowi, powodując wybrzuszenie lub wyciek jądra. Nazywamy to przepukliną dysku. Taka przepuklina może naciskać na nerwy i powodować ból, drętwienie, mrowienie lub osłabienie pleców, i/lub nóg. .

Disc-FX® System w skrócie
Disc-FX® System to innowacyjny, małoinwazyjny system kręgosłupowy przeznaczony do skutecznego usuwania przepuklin dyskowych bez szkody dla otaczających dysk tkanek. Disc-FX® dopuszcza wiele możliwości leczenia w porównaniu z innymi rynkowymi urządzeniami ,,jednorazowego użytku”. Poza ręczną dekompresją, Disc-FX® może pomóc oczyścić i uszczelnić rozdarcie pierścienia.

Leczenie przepukliny dyskowej (dyskopatii)
Dawniej pacjentów cierpiących z powodu dyskopatii kręgosłupa leczono tradycyjnymi metodami, zalecano im odpoczynek, przepisywano leki, zastrzyki oraz fizykoterapię. Niestety to nie zawsze odnosiło oczekiwane rezultaty. Często chorzy, którym takie konwencjonalne leczenie nie pomogło, byli zmuszeni żyć z objawami dyskopatii, lub poddać się poważnej operacji kręgosłupa. Jeśli zdecydowali się na operację, rekonwalescencja trwała tygodnie, a nawet miesiące, utrudniając im codzienne funkcjonowanie. Taki scenariusz jednak nie dotyczy pacjenta, u którego zastosowano Disc-FX®. Jest to wspaniała opcja dla osób, u których konwencjonalne metody nie przyniosły rezultatu, lub które chciałyby uniknąć otwartej operacji na kręgosłupie. System Disc-FX® wyróżnia minimalnie inwazyjna procedura zabiegowa, po której pacjent może wrócić do domu tego samego dnia, mając jedynie niewielki opatrunek na plecach. Oprócz usunięcia przepukliny, dzięki urządzeniu Disc-FX® oczyścimy krążek dyskowy i uszczelnimy rozdarcie pierścienia dysku. W rezultacie obniżymy ciśnienie w krążku międzykręgowym a objawy bólowe ustąpią.

Kto kwalifikuje się do zabiegu?
Pacjenci z objawami przepukliny dyskowej, która nie reaguje na konwencjonalne metody, mogą odczuć zmniejszenie objawów Disc-FX®. Typowymi objawami dyskopatii jest ból kręgosłupa lędźwiowego lub promieniujący ku dołu ból nogi, często z towarzyszącym mu bólem dolnej partii pleców. Disc-FX® może nie być korzystne w przypadku zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej dysku lub złamań kręgosłupa. To do lekarza specjalisty należy ocena czy pacjent kwalifikuje się do zabiegu Disc-FX®.

Potencjalne korzyści:

Informacje dotyczące zabiegu Disc-Fx®

Przed zabiegiem
Ocena medyczna obejmuje badanie lekarskie. Aby zdiagnozować i zlokalizować objawy dyskopatii i określić odpowiedni sposób leczenia, lekarz może zlecić testy diagnostyczne, takie jak MRI (obrazowanie rezonansu magnetycznego), iniekcję sterydów lub dyskografię.

W czasie zabiegu
Podczas zabiegu z użyciem systemu Disc-FX® pacjent leży cały czas na brzuchu. Konieczne jest również minimalne znieczulenie. Igłę umieszcza się w skórze pacjenta, na wysokości chorego kręgu, a następnie przez nacięcie, wprowadzona jest przez cienką 3mm ,,rurkę” systemu Disc FX®. Poprzez specjalne szczypce lekarz usuwa mechanicznie i dekompresuje chorą przepuklinę. Następnie może być wykorzystany system Trigger-Flex®, aby pomóc oczyścić dysk i uszczelnić rozdarcia pierścienia dysku. Po zakończeniu procedury, "rurka" jest usuwana, a na szwach zakłada się mały bandaż.

Po zabiegu
Pacjent pozostaje pod obserwacją, która zazwyczaj trwa od 1 do 2 godzin. Po wyjściu do domu, pacjent powinien odpoczywać przez 1-3 dni, ograniczając siedzenie i chodzenie. W większości przypadków objawy spowodowane przepukliną dysku znikają lub ustępują w ciągu dwóch tygodni. Początkowo pacjent może odczuwać pewien dyskomfort lub może pojawić się zasinienie w miejscu nacięcia skóry. Po około tygodniu pacjenci poddani są fizykoterapii, która wspomaga pełny powrót do sprawności. Zazwyczaj mogą oni uprawiać jakiś delikatny sport i wrócić do pracy. To do lekarz prowadzącego należy ustalenie kompleksowego plan regeneracji dla pacjenta

Czy mogą wystąpić jakieś komplikacje?
Podobnie jak w przypadku innych małoinwazyjnych zabiegów dysku, skutki uboczne są Disc-FX® są stosunkowo rzadkie, szczegóły proszę omówić z lekarzem prowadzącym

Fakty na temat krążka międzykręgowego:


Jaki ból odczuwasz?

ból w palcach dłoni ból w stopach ból w łokciu bóle głowy bóle kręgosłupa odrętwienie rąk
ul. Towarowa 20, 65-114 Zielona Góra NIP: 973-102-52-78 REGON: 363377516 rejestracja: 68 353 06 81, pn - pt 7:00 - 20:00
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X