ul. Towarowa 20 65-114 Zielona Góra
rejestracja: 68 353 06 81 pn - pt 7:00 - 20:00
Ostrzyknięcie stawów międzykręgowych

Ostrzyknięcie stawów międzykręgowych

BLOKADA WSTECZNEJ GAŁĄCZKI NERWÓW RDZENIOWYCH UNERWIAJĄCYCH STAWY MIĘDZYKRĘGOWE

Blokada stawów międzykręgowych
Jedną z częstszych przyczyn bólu kręgosłupa są zmiany zapalne i zwyrodnieniowe w obrębie stawów międzykręgowych (czasami nazywanych stawami międzywyrotkowymi). Są to drobne stawy w tylnej części kręgosłupa i występują na każdym poziomie, odpowiedzialne są za zachowanie stabilności, ale też ułatwiają ruchy miedzy poszczególnymi kręgami. Jeśli stwierdzimy, że prawdopodobną przyczyną objawów bólowych jest podrażnienie gałązki nerwowej unerwiającej dany staw można wykonać tzw. blokadę stawów międzykręgowych. Można się także spotkać z określeniem ostrzyknięcie lub w literaturze anglojęzycznej neuroliza.

Blokada prowadzi do zmniejszenia stanu zapalnego stawu międzykręgowego, ale też wyłącza przewodnictwo bólowe w obrębie gałązki przyśrodkowej nerwu rdzeniowego, która unerwia czuciowo staw i odpowiada za wrażenia bólowe z tego poziomu. Skuteczność w zakresie uzyskania długotrwałego efektu (tj. > 6 miesięcy) wynosi 75%. Nie jest jednak możliwe przewidzenie dokładnego czasu działania blokady, ale przyjmuje się, że jest to około 4 tygodnie. Warto także wspomnieć o właściwościach diagnostycznych blokady. Dzięki informacjom o czasie działania i stopniu redukcji bólu wiemy skąd pochodzi ból i możey zaplanować ewentualne dalsze kroki leczenia. Potencjalne działania niepożądane związane są z działaniem leku steroidowego podanego podczas zabiegu, należy zachować ostrożność u pacjentów z cukrzycą i nadciśnieniem. Zabieg blokady może być powtórzony jeżeli: -efekt utrzymywał się powyżej 4 tygodni i jeśli uzyskano redukcję bólu o więcej niż 50%. Zabieg można powtórzyć po upływie 3 miesięcy, maksymalnie 3 lub 4 razy w roku.

Blokada korzeni nerwów rdzeniowych i gałązki przyśrodkowej
Blokada gałązki przyśrodkowej nerwu rdzeniowego (MBB = medial branch block). Anatomicznie gałązka przyśrodkowa nerwu rdzeniowego odpowiada za przewodzenie wrażeń bólowych ze stawów międzykręgowych. Blokada stosowana jest jako metoda diagnostyczna i prognostyczna (jako przygotowanie do neurolizy), mniejsze znaczenie terapeutyczne. Zabieg wykonywany jest pod kontrolą RTG.


Jaki ból odczuwasz?

ból w palcach dłoni ból w stopach ból w łokciu bóle głowy bóle kręgosłupa odrętwienie rąk
ul. Towarowa 20, 65-114 Zielona Góra NIP: 973-102-52-78 REGON: 363377516 rejestracja: 68 353 06 81, pn - pt 7:00 - 20:00
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X