ul. Towarowa 20 65-114 Zielona Góra
rejestracja: 68 353 06 81 pn - pt 7:00 - 20:00
Blokada zwoju skrzydłowo podniebiennego

Blokada zwoju skrzydłowo podniebiennego

Blokady zwoju skrzydłowo podniebiennego przy bólach głowy

Zwoju skrzydłowo podniebienny to grupa komórek nerwowych, która jest związana z nerwem trójdzielnym, głównym nerwem związanym z bólem głowy.

Zwoju skrzydłowo podniebienny, umieszczony za nosem, przenosi informacje na temat odczuć, w tym bólu, a także odgrywa rolę w autonomicznych funkcjach, takich jak łzawienie i przekrwienie nosa.

Zwoju skrzydłowo podniebienny (ZSP) i ból głowy

Zwoju skrzydłowo podniebienny (ZSP) i nerw trójdzielnym jest często powiązany z bólem głowy. Zastosowaniu środków miejscowo znieczulających w celu zablokowania lub częściowej blokady ZSP, może być pomocne w zmniejszaniu bólu głowy i twarzy.

Blok ZSP zostały po raz pierwszy wykonany w 1900 roku za pomocą techniki polegającej na nasączeniu wacików bawełnianych, a następnie umieszczenie ich w tylnej części nosa. Inną techniką używaną do blokowania ZSP jest użycie igły do ostrzyknięcia ZSP przez zaszczyk w policzek. Proces ten jest inwazyjny i zwykle wymaga użycia aparatu rentgenowskiego do prawidłowego wykonania procedury.

Jak przebiega procedura i czego powinienem się spodziewać podczas zabiegu?

Procedura jest przeprowadzana w gabinecie zabiegowym przez twojego lekarza. W razie potrzeby można zastosować środek obkurczający naczynia śluzówki nosa przed zabiegiem, aby zmniejszyć podrażnienie nosa.

Końcówka specjalnego aplikatora zostanie umieszczone w jednym nozdrzu, a cewnik zostanie wysunięty w pobliże ZSP. Aby potwierdzić położenie końcówki zostanie podany kontrast widoczny pod skopią RTG. Odrętwiający lek zostanie przepchnięty przez strzykawkę, a następnie zaaplikowany przez końcówkę cewnika. Procedura zostanie powtórzona w drugim nozdrzu. Zabieg trwa około 10 minut

Bez względu na zastosowane urządzenie, podczas zabiegu możesz odczuwać łagodny nacisk lub uczucie, że musisz kichnąć, lub lekki dyskomfort lub podrażnienie.

Możesz również doświadczyć krótkiego pieczenia lub mieć nieprzyjemny smak w ustach, część leku znieczulającego może zostać zostać połknięte.

Potencjalne skutki uboczne
Najczęstsze działania niepożądane są tymczasowe, w tym drętwienie w gardle, niskie ciśnienie krwi i nudności. Zdrętwienie gardła, nie powinno to trwać dłużej niż kilka godzin i wiąże się z połknięciem niewielkiej ilości leku znieczulającego. W tym czasie najbezpieczniej jest unikać jedzenia i picia, aby uniknąć ryzyka zadławienia się. W niektórych przypadkach zgłaszano krwawienie z nosa. Rzadko zgłaszano chwilowy wzrost bólu.

Jak często można wykonywać blokadę ZSP?
Blok ZSP można powtarzać tak często, jak to konieczne, aby zmniejszyć ból. Jedno z badań donosi o zmniejszonej częstotliwości i nasileniu przewlekłego bólu migrenowego w okresie sześciu miesięcy, jeśli procedura była wykonywana dwa razy w tygodniu przez sześć tygodni (w sumie 12 procedur).

Blok ZSP, przy użyciu odpowiedniego cewnika, jest bezpiecznym, szybkim i skutecznym sposobem na zmniejszenie nasilenia i częstotliwości występowania różnych zaburzeń bólu głowy przez pewien okres czasu. Podobnie jak wiele innych procedur w medycynie bólów głowy, blok ZSP najlepiej zadziała w połączeniu z kompleksowym planem leczenia bólu głowy.


Jaki ból odczuwasz?

ból w palcach dłoni ból w stopach ból w łokciu bóle głowy bóle kręgosłupa odrętwienie rąk
ul. Towarowa 20, 65-114 Zielona Góra NIP: 973-102-52-78 REGON: 363377516 rejestracja: 68 353 06 81, pn - pt 7:00 - 20:00
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X