ul. Towarowa 20 65-114 Zielona Góra
rejestracja: 68 353 06 81 pn - pt 7:00 - 20:00
Operacja zespołu cieśni nadgarstka

Operacja zespołu cieśni nadgarstka

Podczas otwartej operacji uwolniony zostaje kanał nadgarstka poprzez przecięcie zwyrodniałego troczka zginaczy, który powoduje ucisk na nerw pośrodkowy. Łagodzi to objawy zespołu cieśni nadgarstka.

Nacięcie wykonuje się u podstawy dłoni. To pozwala lekarzowi zobaczyć poprzeczne więzadło nadgarstka (troczek zginaczy). Po przecięciu więzadła rana po operacyjna jest zaszywana szwami skórnym.

Otwarta operację uwolnienia tunelu nadgarstka, jest procedurą ambulatoryjną. Zabieg odbywa się to w znieczuleniu miejscowym, po zabiegu możesz wrócić do domu tego samego dnia.

Czego można się spodziewać po zabiegu chirurgicznym:

Po zabiegu ręka jest owinięta. Szwy są usuwane 10 dni po operacji. Ból i drętwienie mogą ustąpić zaraz po operacji lub może to potrwać kilka miesięcy. Staraj się unikać intensywnego korzystania z ręki przez okres do 3 miesięcy.

Czas powrotu do pracy zależy od rodzaju operacji, od tego, czy operacja była na twojej dominującej ręce (ręka, której najczęściej używasz), oraz od rodzaju pracy zawodowej jaką wykonujesz.

Jeśli masz otwartą operację na dłoni dominującej i wykonujesz powtarzające się czynności w pracy, możesz wrócić do pracy za 6 do 8 tygodni. Powtarzające się ruchy to pisanie na komputerze lub praca na linii montażowej. Jeśli operacja była z drugiej strony i nie wykonujesz powtarzających się czynności w pracy, możesz być w stanie wrócić do pracy w ciągu 4 tygodni.

Kiedy rozważna jest operacja zespołu cieśni nadgarstka:

Jeżeli objawy są obecne po długim okresie niechirurgicznego leczenia. Ogólnie rzecz biorąc, zabieg chirurgiczny jest rozważany jeżeli ostrzyknięcie sterydemi i kilku tygodniowe odciążenie nadgarstka nie daje efekt terapeutycznego.

Jeżeli badanie EMG wykaże uszkodzenie nerwów zabieg operacyjny jest niezbędny.
Poważne objawy (takie jak długotrwała utrata czucia lub koordynacji w palcach lub dłoni lub brak siły w kciuku) ograniczają codzienne czynności.
Uszkodzenie nerwu pośrodkowego (widoczne w wyniku badania EMG i utrata funkcji dłoni lub palca) grozi nieodwaracalną utratą sprawności.
Guzy lub inne narośla muszą zostać usunięte.

Po zabiegu operacyjny
Większość osób zaraz po zabiegu chirurgicznym zespołu cieśni nadgarstka odczuwa mniejsze lub nie odczuwa żadnych objawów bólu i drętwienia dłoni.

W rzadkich przypadkach mogą powracać objawy bólu i drętwienia (najczęstsze powikłanie) lub może dojść do tymczasowej utraty siły podczas szczypania lub chwytania przedmiotu, z powodu przecięcia poprzecznego więzadła nadgarstka.

Jeśli mięśnie kciuka zostały poważnie osłabione lub przecięte, siła i funkcja dłoni mogą być ograniczone nawet po operacji.

Ryzyko
Ryzyko i odsetek powikłań otwartej operacji są bardzo niskie. Głównym problem jest uszkodzenie nerwu, występuje w mniej niż 1 na 100 operacji (mniej niż 1%). Istnieje niewielkie ryzyko, że nerw pośrodkowy lub inne tkanki mogą zostać uszkodzone podczas operacji. Może pojawić się ból w nadgarstku i ręce. Możesz mieć przeczulicę wokół blizny po operacyjnej. Istnieje również ryzyko jak przy każdej innej operacji, w tym infekcji i reakcji alergicznej na leki. Najczęściej otwarta operacja cieśni nadgarstka wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym lub bloku regionalnym, a nie w znieczuleniu ogólnym.


Jaki ból odczuwasz?

ból w palcach dłoni ból w stopach ból w łokciu bóle głowy bóle kręgosłupa odrętwienie rąk
ul. Towarowa 20, 65-114 Zielona Góra NIP: 973-102-52-78 REGON: 363377516 rejestracja: 68 353 06 81, pn - pt 7:00 - 20:00
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X